czwartek, 9 października 2014

Wegetariański gulasz z kaszą gryczaną


Dziś postanowiłam przetestować produkt Primavika o nazwie GULASZ WEGUŚ .


Słowo gulasz kojarzy mi się z mięsem i nic na to nie poradzę.
Przeczytałam dokładnie, nawet kilka razy etykietę, aby znalezć coś podejrzanie mięsnego,ale nic takiego nie znalazłam...Za to skład zaskoczył mnie, a smak? Też!
Gulasz bez mięsa, który faktycznie smakuje jak gulasz. Nie ma żadnego czary mary – skład jest prosty- woda, papryka czerwona, cebula, teksturowane białko roślinne pszenne, koncentrat pomidorowy, naturalne aromaty roślinne i drożdżowe (zawierają: soję gluten), skrobia kukurydziana, olej roślinny rzepakowy, mleko w proszku odtłuszczone (zawiera: mleko i produkty pochodne łącznie z laktozą), przyprawy (zawierają: seler), sól, przeciwutleniacz: kwas askorbinowy = witamina C.
Informacja dla alergików:
Zawiera: gluten, soję, mleko, śladowe ilości selera.
Nie zawiera cukrów, poza naturalnie występującymi w dodanych składnikach.
Jest to świetne gotowe danie dietetyczne!

Ja postanowiłam zrobić go z dodatkiem kaszy gryczanej, gdyż tę uwielbiam i podaję właśnie z gulaszem...Miałam chęć spradzić jak będzie smakował gulasz od Primavika !
Ugotowalam kaszę na sypko. Wysypałam z woreczka na liść salaty, a gulasz..podgrzałam ...Całość zaskoczyła mnie smakiem, soczystością, naturalnością!

Gulasz jest dobrze doprawiony, myślałam nad tym, czy dodać do niego cokolwiek, czy czegoś mu brakuje..ale nie. Niczego nie brakuje, jest super z dodatkiem kaszy i świeżego koperku. Idelany na obiad dla tych ,którzy cenią sobie dobre i pożywne jedzenie!
Gulasz można dostać na pewno w Real, w Piotr i Paweł, Alma,itd...


Więcej na stronie


4 komentarze:

Bardzo dziękuję za każdy komentarz, każdą radę, sugestię... Zostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło !