środa, 23 lipca 2014

NIE-zwykły chleb


Dlaczego NIE-zwykły chleb? Bo każdy wychodzi inaczej, bo można coś dodać, można ująć, można poeksperymentować. Chleb powszedni jak najbardziej wskazany. Bez chleba...jak bez ręki, żyć trudno.Poszperałam sobie po szafkach i znalazłam mąkę z pełnego przemiału, mąkę tortową 450 i mąkę 650. I postanowiłam upiec chleb wg.takiego schematu

  • 1 kg mąki- wymieszałam wszystkie trzy rodzaje, tak by waga wskazała dokladnie 1 kg mieszanki
  • 150 g ziaren Słoneczne Pola i Euforia od Ziarenkowo
  • 500 ml wody
  • 50 g świeżych drożdży
  • 5 łyżeczek cukru
  • 4 łyżeczki soli
  • 25 g miękkiego masła MASMAL
  • 25 g białek

Wyobrazcie sobie, ale...zapomniałam na śmierć o tych białkach. Chleb wyszedł pyszniutki nawet bez tych białek. Jaka w nich tajemnica to sobie to przeanalizuję następnym razem. Bez paniki, jak się nie da białek to będzie lux bez problemu!


Oczywiście pomógł mi CCMajor Kenwood w tej całej robocie. Niesamowity jest hak do ciasta, miesza, kroi, przekłada, tańczy, wyrabia,unosi, napowietrza....wyrabia idelanie.Wykonanie
Najpierw podgrzej wodę do 37 stopni C i rozrób drożdże z wodą. Do misy z zaprawą drożdżową dodaj mąkę, sól, cukier, miekkie masło , no i te białka. Ja o nich, jak pisałam, zapomniałam !
I wyrabiaj ciasto. Jeśli masz CCMajor-a to ustaw na pozycje mieszania I i czas 5 minut. Pod koniec wyrabiania dodaj ziarna i dokładnie je wmieszaj w ciasto.
Odłóż misę w ciepłe miejsce na półtorej do dwóch godzn. Ja przykrywam ściereczką, zakładam gumkę recepturkę i kladę na nasłonecznione miejsce.Ciastoma podwoić objętość. Następnie ponownie wyrabiaj przez minutkę i wyłóż na blat posypany mąką. Rozdziel na 2 bochenki, włóż do keksówek lub form chlebowych, przykryj ściereczka i odstaw do ponownego wyrośniecia do czasu kiedy ciasto podwoi swoja objętość . UWAGA! Jeśli ciasto lepi Ci sie do ręki, posmaruj je olejem a następnie polej ręce wodą. Rozgrzej piekarnik do temperatury 200 stopni i włóż do niego keksówki z chlebkami. Do naczynia wlej około pół szklanki wody i postaw obok chleba, natychmiast zamknij dzrwiczki piekarnika.


 W początkowej fazie pieczenia wytworzy się para.
Po 15 minutach zmniejsz temperature do 180 stopni i pecz okolo 15-20 minut. Aby sprawdzić czy chleb jest dobrze upieczony odwróć bochenek spodem do góry i delikatnie obstukaj czubkami palców.Jeśli bochenek wyda głuchy dźwięk, oznacza to że chleb jest upieczony.
Pozostaw w formie do pieczenia jeszcze 10 minut, następnie wyjmij i odwróć spodem do góry, do całkowitego wystygnięcia, albo na specjalnym stojaku , którego ja jeszcze nie mam- lub na suchej, kilkakrotnie zlożonej ściereczce kuchennej.
Trudno się oprzeć i nie ukroić piętki.Chleb najlepiej smakuje oczywiście z masłem. Gruuuubo masła.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdy komentarz, każdą radę, sugestię... Zostaw po sobie ślad, będzie mi bardzo miło !