Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari.
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari.
Przepis na barszcz czerwony z okolic Białowieży.
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari. |
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari. |
Dzisiaj w mojej kuchni podaję wyśmienity barszcz białowieski. Przepadniecie. Przepis pochodzi z książki Małgorzaty Caprari. Książka pomoże wszystkich wzbogacić kulinarny repertuar o zupy mniej znane, nieoczywiste warianty zup tradycyjnych, zmodyfikowane przepisy na te najbardziej popularne , a także najciekawsze potrawy z polskiej kuchni regionalnej. Wszystkie smaczne, łatwe do przygotowania i godne polecenia. Książkę, pięknie wydaną przez Wydawnictwo Buchmann, znajdziecie na www.gwfoksal.pl
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari. |
Barszcz białowieski. Składniki :
- 50 dag buraków ćwikłowych podobnej wielkości
- 1 cebula
- 1 łyżka oliwy
- 4 szklanki esencjonalnego bulionu warzywnego, grzybowego lub drobiowego (przepis na bulion warzywny poniżej)
-1 listek laurowy
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 75 dag ziemniaków
- 4 kawałki gotowanej białej kiełbasy
- 1 szklanka śmietany
- 2 łyżeczki przesianej mąki pszennej
- sok z cytryny lub ocet winny
- sól, cukier
- garść posiekanej zieleniny (natki pietruszki lub/i koperku )
- opcjonalnie ugotowane jajka
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari. |
Jak zrobić barszcz białowieski Małgorzaty Caprari.
Buraki obrać i zetrzeć na tarce o dużych oczkach, zalać 2 szklankami osolonej i lekko ocukrzonej wody, gotować na małym ogniu do miękkości. Dodać łyżeczkę soku z cytryny, odstawić na 30 minut, a następnie odcedzić. Cebulę zeszklić na łyżce tłuszczu, zalać gorącym bulionem, dodać listek laurowy i ziele angielskie, zagotować. Ziemniaki obrać i pokroić w kostkę, dodać do zupy, gotować do miękkości. Kiełbasę obrać z osłonek, wrzucić do gorącej zupy. Dodać przecedzony wywar z buraków, zagotować, skontrolować smak, ewentualnie doprawić. Śmietanę wymieszać z mąką, dodać 3-4 łyżki zupy, lekko ubić i dodać do zupy. Podgrzewać, stale mieszając, do chwili, gdy zupa zgęstnieje. Przed podaniem obficie posypać posiekaną zieleniną, u mnie koperek.
Przepis na bulion:
Dobry, esencjonalny bulion jest podstawą większości zup . Jego przygotowanie jest banalnie proste, ale zajmuje trochę czasu. Jeśli nie macie chwili na przygotowanie bazowego wywaru, możecie użyć dobrego, ekologicznego bulionu z kostki.
Składniki na bulion:
- 3 marchewki
- 2 pietruszki- korzeń +natka
- pół niewielkiego selera
- 1 por
- 1 cebula
- 2 liście laurowe
- 3 ziarna ziela angielskiego
- 4 ziarna pieprzu
- 2 litry wody
- opcjonalnie :
- łyżeczka sosu sojowego
- 2-3 grzyby leśne
- gałązka lubczyku
- sól
Jak zrobić bulion:
Pokrojone warzywa zalej dwoma litrami zimnej wody. Doprowadź do wrzenia, po czym gotuj przez godzinę-półtorej na małym ogniu. Im drobniej pokroisz warzywa, tym krócej możesz gotować wywar. Smak wywaru można podkręcić, przesmażając je przed dodaniem wody. W tym celu w garnku rozgrzej olej i wrzuć na niego obrane i pokrojone warzywa. Kiedy się zbrązowieją, zalej je wodą i dodaj przyprawy. Przesmażenie warzyw nadaje bulionowi mocniejszy kolor. Po ugotowaniu wywar dopraw do smaku solą. Jeśli chcesz przygotować bulion drobiowy lub wołowy, do warzyw dodaj mięso- w zależności od tego jak intensywny smak chcesz uzyskać, powinno to być od pół do jednego kilograma wybranego mięsa. Może to być cały kurczak lub wszelkiego rodzaju części z kostkami: skrzydełka, korpus, nóżki. W przypadku mięsa wołowego najlepiej sprawdzają się szponder, mostek, antrykot.
Wywar mięsny gotuj dłużej, około trzech godzin. Tak przygotowany bulion możesz zużyć od razu albo zamrozić. Po zamrożeniu może być przechowywany przez kilka tygodni.
Przepisy pochodzą z książki Wydawnictwa Buchmann 2022
Małgorzata Caprari "Zupy 270 najlepszych przepisów".
Ze względu na piękną szatę graficzną, piękne ilustracje Martyny Cybuch, książka będzie idealnym pomysłem na prezent.
Barszcz białowieski. Zupa Małgorzaty Caprari. |
Rewelacyjny przepis za barszcz! Smakuje doskonale - przynajmniej tak sądzimy wszyscy w moim domu;)
OdpowiedzUsuń