Klasyczne ciasto dyniowe

 Klasyczne ciasto dyniowe.

Łatwe ciasto z dodatkiem dyni.


Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe



Dynia to bezsprzecznie królowa jesieni. Majestatyczna i wyjątkowa. Można ją jeść na okrągło! Pieczoną, gotowaną, smażoną, a nawet na surowo! Na słodko i słono! Dynia to warzywo, które lubi eksperymenty . Ma łagodny smak i przyjemną strukturę, więc kochają ją zarówno dorośli jak i dzieci.

Dziś polecę Wam fantastyczne i bardzo łatwe do zrobienia ciasto z pulpą dyniową! Zakochaj się w dyni na nowo i zrób dyniowe ciasto już dziś! 

Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe


Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe


Czy wiecie, że istnieje aż 20 gatunków dyni, a każdy z nich ma kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt odmian! Nie sposób ich zliczyć, bo ciągle powstają nowe. Z roku na rok dynia staje się coraz popularniejsza w Polsce, więc jeśli spotkasz w sklepie odmianę, której nie znasz, to dopytaj sprzedawcę o jej zastosowanie. Do dyniowego ciasta użyła dyni Hokkaido. Ta japońska odmiana dyni olbrzymiej, która co zabawne, charakteryzuje się niewielkim rozmiarem. Ma ciemnopomarańczową, wpadającą w czerwień skórkę, a kształtem przypomina cebulę. Jest idealna do ciasta dyniowego. Charakteryzuje się lekko orzechowym smakiem, a jemy ją razem ze skórką. Nie trzeba jej zatem obierać, ani do smażenia, ani do duszenia, tym bardziej do pieczenia.

Ciasto dyniowe jest zrobione z dodatkiem puree z dyni.

Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe


Jak zrobić puree z dyni?

Puree z dyni można zrobić na dwa sposoby. Dynię Hokkaido i dynię piżmową przed obróbką nie obieramy ze skóry, pozostałe odmiany wymagają obrania. Dyniowe puree możemy przygotować samemu- albo dynię pokroić na kawałki, ugotować do miękkości, a później zblendować, albo przyrządzić ją w piekarniku. Pierwszy sposób jest zdecydowanie szybszy, ale tak przygotowane puree będzie mniej intensywne w smaku i bardziej wodniste. Jeśli zdecydujesz się na upieczenie, wydrąż ją i pokrój w kostkę i piec około 50 minut w 120 stopniach. Kiedy wystygnie- zblenduj na mus. Możesz zamrozić, przechowywać w słoiku zawekowaną. Przygotuj od razu więcej porcji, aby mieć ją zawsze pod ręką.


Przepis na klasyczne ciasto dyniowe - składniki:

- 250 g puree z dyni

- 200 g masła

- 200 g cukru trzcinowego

-  4 jajka

- 300 g mąki pszennej

- 16 g cukru z prawdziwą wanilią 

- 100 g gorzkiej czekolady

- 1 łyżeczka proszku do pieczenia

- 1 łyżeczka sody oczyszczonej

- 1 łyżeczka cynamonu

- łyżeczka przyprawy do piernika

- skórka otarta z 1 pomarańczy



Jak zrobić klasyczne ciasto dyniowe?

- Nagrzej piekarnik do 185 stopni. W misce utrzyj ciepłe masło, a ucierając dodawaj po 1 jajku. Do mikstury dorzuć puree z dyni i wszystkie przyprawy wraz z proszkiem do pieczenia i sodą. Mieszaj, aż uzyskasz jednolitą masę. Wsyp mąkę, posiekaną drobno czekoladę i ponownie wymieszaj. 
Keksówkę- obojętnie jaka długość, ale raczej dłuższą, wyłóż papierem do pieczenia i wylej do niej ciasto.
Piecz około 45 minut.

Przepis pochodzi z książki Dynia od kuchni. 50 przepisów na jesień. Dziękuję serdecznie Grupie Wydawniczej FOKSAL za egzemplarz do skosztowania.  Książka jest poręczna, w oprawie twardej, idealna na jesień i nie tylko, a w tej chwili ma super cenę!


Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe



Classica torta di zucca. Ingredienti:

- 250 g di purea di zucca

- 200 g di burro

- 200 g di zucchero di canna

- 4 uova

- 300 g di farina di frumento

- 16 grammi di zucchero vanigliato

- 100 g di cioccolato fondente

- 1 cucciaino di lievito in polvere

- 1 cucchiaino di bicarbonato di sodio

- 1 cucchiaino di cannella maccinata

- 1 cucchiaino di spezie per pan di zenzero

- bucia strofinata da un arancia


Come fare una classica torta di zucca?

reriscaldate il forno a 185 gradi. In una ciotola sbattete il burro caldo e mettete le uova uno alla volta. Aggiungete la purea di zucca e le spezie assieme al lievito e al bicarbonato di sodio. Mescolate fino ad ottenere una massa omogenea. Versate la farina, il cioccolato tritato finemente e mescolate ancora. Versate il composto in una pirofila lunga foderata con carta da forno. Cuocete per circa 45 minuti.


Klasyczne ciasto dyniowe
Klasyczne ciasto dyniowe















Komentarze

  1. Tak Kasiu! To dyniowe ciasto koniecznie musi zawitać na moim stole :-) Uwielbiam dynię w różnej postaci, a teraz, kiedy jest na nią sezon często wykorzystuję. Chętnie wypróbuję to pyszne, pachnące ciacho :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. No i mówiłaś mnie :) będzie ciasto dniowe na weekend. Kolor jest obłedny a zapach ciasta musi być powalajacy :) Kasiu dzieki za przepis...

    OdpowiedzUsuń
  3. Przyznam szczerze, ze bardzo rzadko sięgam po dynię - taka pozycja z przepisami by mi się przydała :) Ciasto chętnie wypróbuję :) Lubię wszelkie ciasta z dodatkiem warzyw :) Twoje wygląda przepysznie i te aromaciki jesienne - cudo :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ach ta dynia ! Będzie mi się śniła po nocach. Ja bardzo lubię dynie i często wykorzystuje jesienią w swojej kuchni. W angielskim domu cały rok można spotkać dynie piżmowe, najczęściej są wykorzystywane do zup czy warzywnych gulaszy. Jednak to wybrana przez Ciebie dynia hokkaido skradła moje serce. Jak byłam z wizyta w domu na Wszystkich Świętych to robiłyśmy z mamą dyniowe placuszki, szkoda że nie wpadł mi wtedy w ręce Twój przepis bo miałyśmy sporo pulpy. No nic, dzisiaj mam dzień zakupów i zgadnij co kupię. Na weekend takie ciasto będzie jak znalazł.

    OdpowiedzUsuń
  5. Uwielbiam ten piękny dyniowy kolor i smak. Ciasto dla mnie idealne na jesień. Chętnie bym się nim uraczyła.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Pytaj o wszystko, komentuj , podziel się swoją radą . Cieszę się, że ze mną jesteś, rozgość się na dłużej!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Di me:

Benvenuto nel mio Piccolo Regno! Non sei venuto qui per caso, vedrai! Mi chiamo Kasia e sarò felice di mostrarti la mia cucina, direi che anche le due cucine: polacca e italiana. Ti farò toccare, annusare, assaggiare, pesare e mescolare con me. Ti porterò in due mondi semplici: la cucina italiana - che ho avuto la fortuna di assaggiare per oltre sedici anni, e ti mostrerò quanto quest'avventura possa essere amorevole, semplice, gustosa, non complicata, ma anche imprevedibile e piena di sapori! Passeremo anche alla cucina polacca, dove le prelibatezze sono equilibrate, pensate e ripensate, tradizionali con un pizzico del mio punto di vista, idee e sperimentazioni con il gusto. Ci sposteremo da una cucina all'altra. Quindi indossiamo i grembiuli, cuciniamo qualcosa insieme. Chiedi di tutto, commenta, condividi i tuoi consigli. Sono contenta che tu sia con me, accomodati e buon appetito!