Peperonata

Peperonata to bardzo smaczne danie kuchni włoskiej, idealne jako dodatek do delikatnych mięs. Można je przygotować o każdej porze roku i zjeść na ciepło w chłodniejszych miesiącach , jak i na zimno, kiedy doskwiera upał- choćby jako dodatek do popularnej bruschetta, zamiast pomidorów.
Peperonata jest tak dobra, że w niektórych regionach Włoch , podaje się ją również jako sos-dodatek do makaronu czy polenty!
Ile regionów, tyle przepisów na ta smaczną przystawkę. Ja przestawię najprostszy, ale za to pyszny i aromatyczny przepis. Krok po kroku.

Składniki
  • 1 kg papryki w sumie -pomiędzy czerwoną, żółtą, zieloną. Ja nie dawałam zielonej, gdyż jest lekko gorzka.
  • 6 łyżek oliwy z oliwek
  • 300 g czerwone cebuli z Tropea, lub innej czerwonej
  • 4 ząbki czosnku
  • sól
  • 400 g salsy pomidorowej- ja użyłam moje własnej, którą wyciągnęłam z zamrażalnika


Najpierw kroimy cebulę na pióra szerokości około pół cm. 


Paprykę umyć, wyczyścić z pestek i błon i pokroić wzdłuż na paski.


Wlać oliwę na patelnie i rozgrzać go.


Wrzucić cebulę i całe ząbki czosnku. Dusić pod przykryciem, na małym ogniu, około 15 minut, od czasu do czasu mieszając.


Gdy cebula ładnie "zwiędnie" i się udusi, wyciągamy czosnek. Nie będzie już potrzebny.Dodajemy paprykę. Delikatnie staramy się ją wmieszać w cebulę.


Przykrywamy i dusimy tak na małym ogniu około MINIMUM 30 minut. Mieszamy od czasu do czasu, tak, aby papryka nie rozpadła się i nie rozciapała.


W upływie tego czasu dodać salsę pomidorową. Może być zamrożona. Wmieszać.

Dodać ziółDusić na małym ogniu, tym razem odkrytą, gdyż będzie nam zależało ,aby danie "skurczyło się" i nadmiar wody odparował. Może to potrwać nawet godzinę.To nie ma być wodniste, ale przyjemnie gęste, tak by można było jeść peperonata widelcem i za pomocą chleba! To moja ulubiona wersja.
Spróbujcie, warto.
Jest smaczna.Można ją mrozić!
Warto przygotować więcej, a potem , gdy nadejdą szare dni, cieszyć się nią do polenty, makaronu , czy jako dodatek do chleba!
Smacznego !

Komentarze

Prześlij komentarz

Pytaj o wszystko, komentuj , podziel się swoją radą . Cieszę się, że ze mną jesteś, rozgość się na dłużej!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Di me:

Benvenuto nel mio Piccolo Regno! Non sei venuto qui per caso, vedrai! Mi chiamo Kasia e sarò felice di mostrarti la mia cucina, direi che anche le due cucine: polacca e italiana. Ti farò toccare, annusare, assaggiare, pesare e mescolare con me. Ti porterò in due mondi semplici: la cucina italiana - che ho avuto la fortuna di assaggiare per oltre sedici anni, e ti mostrerò quanto quest'avventura possa essere amorevole, semplice, gustosa, non complicata, ma anche imprevedibile e piena di sapori! Passeremo anche alla cucina polacca, dove le prelibatezze sono equilibrate, pensate e ripensate, tradizionali con un pizzico del mio punto di vista, idee e sperimentazioni con il gusto. Ci sposteremo da una cucina all'altra. Quindi indossiamo i grembiuli, cuciniamo qualcosa insieme. Chiedi di tutto, commenta, condividi i tuoi consigli. Sono contenta che tu sia con me, accomodati e buon appetito!