Barszcz grzybowy na zakwasie.

Barszcz grzybowy na zakwasie.

Jak zrobić barszcz grzybowy na Wigilię.


barszcz grzybowy wigilijny, żurek, jak zrobić zakwas na żurek,najlepszy zakwas na żurek,jak zrobić barszcz biały, z kuchni do kuchni,najlepszy blog kulinarny,
Barszcz grzybowy na zakwasie. 



Ten barszcz jest obowiązkowy na naszym wigilijnym stole. Barszcz grzybowy pojawia się zawsze na Święta Bożego Narodzenia. Nie ma takiej opcji, aby go nie było. Grzyby do barszczu grzybowego nie są kupne, koniecznie musi je ktoś z rodziny nazbierać i ususzyć. Taki barszcz grzybowy jadamy raz w roku i długo na niego czekamy. Zawsze smakuje najlepiej. Barszcz grzybowy na zakwasie jest prosty w przygotowaniu, ale potrzebujemy kilku dni. Musimy zrobić zakwas na ten barszcz.

barszcz grzybowy wigilijny, żurek, jak zrobić zakwas na żurek,najlepszy zakwas na żurek,jak zrobić barszcz biały, z kuchni do kuchni,najlepszy blog kulinarny,
Barszcz grzybowy na zakwasie. 

Jak zrobić zakwas na barszcz grzybowy? Składniki na zakwas :

- 1 litr przegotowanej i wystudzonej wody, najlepiej, aby była przefiltrowana.

- 2 - 5 ząbków czosnku

- pół łyżeczki cukru

- pół łyżeczki soli

- 2 kopiaste łyżki mąki pszennej graham 1850

- 3 kopiaste łyżki mąki żytniej razowej 2000

- 2 kopiaste łyżki mąki żytniej 720


Barszcz grzybowy na zakwasie.
Barszcz grzybowy na zakwasie. 


Jak zrobić zakwas na barszcz grzybowy?

Do naczynia- np. słój litrowy lub większy, wlej chłodną wodę. Pamiętaj, że naczynie, w którym przygotujesz zakwas musi być wyparzone i czyste. Pokrój czosnek w plastry i dodaj. W osobnym pojemniku przygotuj odmierzone mąki, sól i cukier. Wymieszaj suche składniki i wsyp do mąki. Wymieszaj drewnianą mątewką, zwaną również rogolkiem, fyrlokiem, kołotuszką czy koziołkiem. 

Odstaw naczynie z zakwasem przykryte lnianą ściereczką w miejsce ciepłe- blat kuchenny, szafka kuchenna itp, byle nie pod oknem. Potrzymaj minimum 3 dni, najlepiej 5. Ja lubię mocno kwaśny. Mieszaj codziennie.


Składniki na barszcz grzybowy:

- 200 ml lub więcej zakwasu na barszcz

- 4 ząbki czosnku- pokrojone w plasterki lub zgniecione w prasce

-  150 ml śmietany 18%

- 3 ziarenka ziela angielskiego

- sól i pierz do smaku

- 2 listki laurowe

- suszone grzyby dowolna i duża ilość

Barszcz grzybowy na zakwasie.
Barszcz grzybowy na zakwasie. 


Jak zrobić barszcz grzybowy?

Najpierw opłucz suszone grzyby, następnie namocz je kilka godzin w niewielkim naczyniu. Dodaj tam ziele angielskie i liście laurowe. Gotuj wszystko aż do chwili, kiedy grzyby będą zupełnie miękkie. Odcedź grzyby. Wywar odstaw. Dodaj do wywaru rozbełtany zakwas i gotuj, aż zupa zacznie gęstnieć.  Jeśli będzie za gęsta można dodać wodę. Ugotowane grzyby pokrój na mniejsze kawałki, dodaj do wywaru, gotuj chwilkę, aby smaki sobą przeszły. Pod koniec gotowania zahartuj śmietanę, mieszając ją z kilka łyżkami gorącej zupy i wlej mieszaninę do całości. Wymieszaj. Jeszcze pogotuj chwilkę. Wyłącz gaz. Podawaj z uszkami z grzybami lub na drugi dzień z pierogami ruskimi lub z kwaśną czy słodką kapustą. W moim domu jest tradycja, że wyjadamy potrawy z Wigilii, stąd na zdjęciu pojawił się barszcz z pierogami.  Pierogi podgrzewamy bezpośrednio w garnku z barszczem. 

Wesołych Świąt!

Barszcz grzybowy na zakwasie.
Barszcz grzybowy na zakwasie. 

Komentarze

  1. Ile potrzeba grzybów do tego barszczu ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Im więcej tym lepiej. Poważnie mówię. Moja bratowa zazwyczaj robi grzyby z barszczem.

      Usuń

Prześlij komentarz

Pytaj o wszystko, komentuj , podziel się swoją radą . Cieszę się, że ze mną jesteś, rozgość się na dłużej!

Formularz kontaktowy

Nazwa

E-mail *

Wiadomość *

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Di me:

Benvenuto nel mio Piccolo Regno! Non sei venuto qui per caso, vedrai! Mi chiamo Kasia e sarò felice di mostrarti la mia cucina, direi che anche le due cucine: polacca e italiana. Ti farò toccare, annusare, assaggiare, pesare e mescolare con me. Ti porterò in due mondi semplici: la cucina italiana - che ho avuto la fortuna di assaggiare per oltre sedici anni, e ti mostrerò quanto quest'avventura possa essere amorevole, semplice, gustosa, non complicata, ma anche imprevedibile e piena di sapori! Passeremo anche alla cucina polacca, dove le prelibatezze sono equilibrate, pensate e ripensate, tradizionali con un pizzico del mio punto di vista, idee e sperimentazioni con il gusto. Ci sposteremo da una cucina all'altra. Quindi indossiamo i grembiuli, cuciniamo qualcosa insieme. Chiedi di tutto, commenta, condividi i tuoi consigli. Sono contenta che tu sia con me, accomodati e buon appetito!